Perthes Hastalığı Nedenleri Ve Detayları

Perthes hastalığı, ortopedi alanında son zamanlarda daha yaygın olarak karşılaşılmaya başlanan çocukluk dönemine özgü bir kalça hastalığıdır. Hastalık, uyluk en üst bölümündeki top şeklindeki kemik bölgesinin kan dolaşımının geçici olarak durması sonucunda gelişir. Çocukluk döneminde meydana gelen ve ömür boyu iyileştirme ve takip ihtiyacı duyuran kemik ve eklem rahatsızlıklarından biri olan Perthes hastalığı, çoğunlukla 4-10 yaş grubundaki kişilerde görülür, yürürken aksama ve topallama gibi problemlerle karşılaşılır. Erkek çocuklarında kız çocuklarına göre daha fazla görülür ve bu rahatsızlıkta erken teşhis çok önemlidir. Tıp kaynaklarında Legg-Calvé-Perthes hastalığı olarak da bilinen bu rahatsızlık çocukluktan yetişkinliğe hatta yaşlılık dönemine kadar devamlı ve ayrıntılı tıbbi takip gerektirir.

Perthes Hastalığının Nedenleri

Bu hastalığın kesin olarak nedeni bilinmemektedir. Hastalığa neden olan etkenlerin araştırılması devam etmekte olup bu rahatsızlığın oluşum riskini artırdığı düşünülen bazı nedenler;

 • Çocukluk çağında aşırı hareketlilik
 •  Minyon tipli bir beden yapısı
 •  Pıhtılaşma bozukluğu
 •  Kemik yapımından sorumlu kalsiyum, fosfor gibi minerallerin yetersizliği
 •  Kalça kemiğinde oluşan burkulma, zedelenme gibi yaralanmalar
 •  Doğumda düşük kilo ile dünyaya gelme
 •  Genetiklik

Belirtilen nedenler rahatsızlığın birebir sebebi olmayıp yalnızca risk etkeni olarak değerlendirilir.

Perthes Hastalığının 4 Dönemi

Birinci evre: Çoğunlukla kişinin sağlık durumunda herhangi bir belirti gözlenmez ve bu aşamada rahatsızlık sadece farklı bir amaçla yapılan radyolojik görüntülemeler sırasında saptanabilir.

İkinci evre: Semptomların gözlemlenmeye başlandığı ve hastanın doktora başvurduğu evredir.

Üçüncü evre: Evrenin sonlarına doğru femur başının belirli bir bölümünde veya tamamında kemik dokusu ölümü bariz bir şekilde gözlenir.

Perthes Hastalığı Belirtileri

Hastalığın başlangıç dönemindeki semptomlar oldukça hafiftir ve bu nedenle çocuk ve ailesi tarafından genellikle önemsenmez. Perthes rahatsızlığının yaygın olarak görülen semptomları şu şekildedir;

 1. Kalça ve dizlerde ağrı
 2. Aksama ve topallama
 3. Bacak kısalığı ve bacaklarda şişme
 4. Bacak çapında incelme
 5. Eklem hareketlerinde güçlük
 6. En yaygın görülen semptomlar olmakla birlikte bu semptomlar kişiye göre değişkenlik göstermektedir.

Perthes Hastalığının Tedavisi

Hastalığın tedavi metodu ve sürecin detayları çocuk ortopedisi hekimi tarafından hastanın yaşı, hastalığın evresi gibi etmenler göz önünde bulundurularak kişiye özgü planlanır. Erken teşhis, başarı oranını artırmak ve tedavi sürecini kolaylaştırabilmek adına büyük bir öneme sahiptir. Tedavi süreci çocuğun hareketlerini kısıtladığında sportif hareketlerle ilgilenmeleri çoğunlukla yasaklanır. Ağrıların arttığı dönemlerde dinleme önerilir ve bu süreçte gerekli ilaç tedavileri uygulanır. Uyluk kemiği başının kalça eklemindeki yuvasında tutulması için gerekli durumlarda ameliyat uygulanabilir. Geç teşhis ve ileri dönemler gibi bazı durumlarda fizik tedavi önerilebilir. Tedavi, kemik gelişimi tam anlamıyla bitene kadar devam eder ve bu süreç zaman alabilir.