Nostradamus Kimdir, Neler Yapmıştır?

Tam adıyla Michel de Nostredame, bildiğimiz kısa adıyla Nostradamus, ortaçağda yaşamış ve kehanetleri günümüze ulaşan bir ünlü astrologdur. Nostradamus aynı zamanda hekim, eczacı ve kâhindir. Nostradamus, aslen Fransızdır. 1503 yılında doğmuş ve 1566 yılında ölmüştür.

1529’da başladığı Montpellier Fakültesi’nde ilaçlarla ilgili bilgiler edindi ve tıp eğitimi aldı. Eşini ve çocuklarını 1534 yılındaki salgında kaybetti. Medyumlukla alakalı bilgileri Julius Sezar Skaliger adlı İtalyandan bir entelektüelden edindi.

Nostradamus’un ikinci evliliğinden altı çocuğu oldu. İkinci evliliğinde yaşadığı ev bugün Fransa’da Nostradamus Müzesi’dir. 1546 ve 1547 yıllarında Avrupa’da meydana gelen veba salgınları sırasında hazırladığı özel tedavi yöntemleri ve ilaçlarla ülkede tanındı.

1550 yılından başlayarak gök cisimleri esas alınarak yapılmış kehanetler içeren bir almanak yayımlamaya başladı. Nostradamus, kelime olarak “biz derde deva olan şifa ilacını veriyoruz” anlamına gelir.

Kral IX. Charles’ın hekimi ve danışmanı olarak ilan edildi. 1581’de kehanetlerinden dolayı Kilise tarafından aforoz edildi. Nostradamus 2 Temmuz 1566 tarihinde Fransa’nın Salon bölgesinde öldü.

NOSTRADAMUS’UN GERÇEKLEŞMİŞ SAYILAN KEHANETLERİ:

2. Henry’nin at üzerinde dövüşürken bir kaza sonucu ölmesi.
1666’daki Büyük Londra Yangını.
Fransız Devrimi.
2. Dünya Savaşı ve Hitler
İspanyol diktatör Franco’nun sürgün edilmesi
Louis Pasteur.
Charles de Gaulle.
Kennedy Suikasti.