Kripto Paralara Ve Ethereum Teknolojisine Genel Bakış

Sanal paranın en hızlısı olan Ethereum Teknolojisi, Dünya’nın en iyi bilinen sanal parası Bitcoin’den daha çok değerlenerek büyük bir gelişme göstermiştir. Dünya’nın bir ucundan diğer ucuna kolay bir şekilde ödeme yapılmasını sağlayan kripto paralar yani sanal para birimlerinin fiyatı etkileyici bir hızla artmaya devam etmektedir. Piyasada en çok bilinen para birimi olan Bitcoin’in bile geride bırakan ve sanal para piyasasının petrolü olarak nitelendirilen Ethereum Teknolojisi, diğer sanal para birimlerinden daha hızlı bir performans ile değerlenmektedir.

Ethereum Teknolojisi ve Özellikleri

Bitcoin’den sonra en popüler sanal para birimi olan Ethereum Teknolojisi, 30 Temmuz 2015 tarihinde kurucularından olan Vitalik Buterin tarafından, Amerika’da düzenlenmiş olan Bitcoin konferansında tanıtılmıştır. Temel anlamda Bitcoin ile aynı teknolojide çalışan Ethereum Teknolojisi, Bitcoin gibi merkeziyetsizleştirilmiştir. Bunun yanında şifreli ve güvenli olması da Ethereum Teknolojisinin gelişmesini sağlamıştır.

Ağa katılan kullanıcılarının tamamının bilgisayar donanımlarını kullanan ve yeni coinler üretilebilecek şekilde geliştiren Ethereum Teknolojisi, diğer sanal para birimlerinden bir yönü ile ayrılmaktadır. Diğer bazı para birimlerinde CPU bilgisayar işlemcisi yerine çok daha seri çalışabilen GPU bilgisayar işlemcisini kullanmaktadır. Bu da Ethereum Teknolojisinin hızını daha da artırmaktadır.

Ethereum Teknolojisi petrole benzetilmektedir. Bunun nedeni de şu şekilde açıklanmıştır: ‘’ Ethereum sisteminin altında yatan teknoloji, tüm dünyanın internet sisteminde yer alan enerjinin kaynağı olacaktır. ‘’ Dünyada çok değerli olan petrol birçok sektörde ve teknolojide nasıl kullanılıyor ise Ethereum Teknolojisi için de aynı şey geçerli olmaktadır.

Ethereum Teknolojisi Yükselişini Sürdürüyor

Kripto para sistemi tarafından getirilen yenilikler içerisinde en ilgi çeken ve en çok merak edilen Ethereum Teknolojisidir. Kendine özel olan bir yazılım dili kullanan Ethereum Teknolojisi, merkezi olmayan yazılım protokollerinin geliştirilmesinde yardımcı olmaktadır. Geliştirilen bu protokoller sayesinde aynı olan ana işletim sistemi içerisinde, tek blockchain üzerinden kabul edilen kontratlar ile milyonlarca altcoin yaratılabilmektedir.

Kısa sürede gelişmesini sürdüren Ethereum Teknolojisi, çok yüksek bir piyasa değerine ulaşmıştır. Diğer sanal para birimlerinden daha farklı alanlarda ve daha farklı şekillerde çözümler üreten Ethereum Teknolojisi, bu özelliği ile çok dikkat çekmiştir. Bunun yanında güvenli olması da Ethereum Teknolojisine olan ilgiyi artırmıştır.

Ethereum Teknolojisinin alt yapısına bakıldığı zaman diğer sanal para birimlerinden bir adım önde olduğu görülmektedir. Temel anlamda Ethereum Teknolojisi en hızlı sanal para birimidir. Diğer para birimlerinde blok oluşturma ortalama olarak 10 – 12 dakika sürmesine rağmen, Ethereum Teknolojisinde bu süre 12 saniye kadardır. Bu da işlemlerin çok hızlı onaylandığı anlamına gelmektedir.

Ethereum Teknolojisi, akıllı sözleşme işlevselliğine de sahiptir. Bu özelliği ile de diğer para birimlerinden ayrılmaktadır. Ethereum Teknolojisindeki akıllı sözleşmeler sayesinde noter ya da avukat gibi herhangi bir arabulucuya gerek yoktur. Bununla beraber Ethereum Teknolojisi akıllı sözleşmeler sistemi, geleneksel olarak sözleşmenin yaptığı gibi yalnızca sözleşme ile ilgili kural ve cezaları tanımlamakla kalmaz ve bu yükümlülüklerin otomatik bir şekilde yerine getirilmesini sağlar.

Kripto sektöründe bugüne kadarki rekoru kırmayı başaran Ethereum Teknolojisi, yeni kurulan bir sistem olmasına rağmen güvenli ve hızlı olması ile bu başarıyı elde etmiştir. Bu nedenle büyük borsaların geneli müşterilerine Ethereum işlemini yapma şansı vermektedir. Ethereum Teknolojisinin eşsiz tasarımı sayesinde, geliştiricilerin tamamı kendi paralarını kolay bir şekilde basmaktadır.

Ethereum Teknolojisi, benzer para birimlerinin yaptığı işlemlerin ötesinde bir vizyona sahiptir. Güvenli ve hızlı işlemler sunan Ethereum Teknolojisi sayesinde, Dünya’nın herhangi bir yerindeki kişiye para gönderebilirsiniz.