Kemal Sunal Kimdir?

Kemal Sunal 11 Kasım 1944 yılında İstanbul da doğmuştur, aslen Malatyalıdır. Annesinin adı Saime Hanım babasının adı ise Mustafa’dır. Üç erkek evladının en büyüğüdür. Vefa Lisesi’ni bitirmiştir. Üniversite öğrenimine Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünde başlamış olup, 12 Eylül döneminde öğrenimini yarım bırakmak zorunda kalmıştır.

Lise son sınıfta iken Felsefe Hocasının Müşfik Kenter ile kendisini tanıştırması ile sanat hayatına başlamıştır. Bir yıl kadar Kenter Tiyatrosunda çalıştıktan sonra, kısa bir süre de Devekuşu Kabare Tiyatrosunda çalışmıştır. Ertem Eğilmez in yönetmenliğini yaptığı Tatlı Dillim filmi ile sinema hayatına 1973 yılında başlamıştır. Daha sonra da art arda aldığı sinema rolleri ile kısa bir sürede zirveye çıkmayı başarmıştır. 1974 yılında evlenen Sunalın, Ali ve Ezo adlarında biri kız, birde erkek çocuğu olmuştur.

1976 yılında oynadığı Kapıcılar Kralı filminde gösterdiği başarısı ile 1977 yılında Antalya Film Festivalinde Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü kazanmıştır. Şaban tiplemesi ile Sinema filmlerinde adından söz ettirerek akıllarda kalmştır. Hababam Sınıfı serisi ile de hafızalara kazınmış olup Rol aldığı filmlerde halk kahramanını canlandıran Sunal, haksızın haklıya karşı hep savunucusu olmuştur.

1990 yılından sonra, çevirdiği filmler televizyon ekranlarında kesintisiz olarak yayınlanmaya başlasa da bu yayınlardan hiçbir ücret almamıştır. Üniversite eğitimini 12 Eylül döneminde yarım bıraktığından okulunu da 1995 yılında bitirerek diplomasını almış olup Daha sonra Yüksek Lisansını da başarıyla tamamlamıştır. Yüksek Lisansı sırasında Tez olarak hazırladığı Tv ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü adlı tezini de kitaplaştırarak hayranlarına kalıcı bir eser daha bırakmıştır. Yüksek Lisans tezinde, kendi filmlerinin yansıttıklarının sosyolojik incelemesini yapmıştır.

Kemal Sunal fiziksel olarak Fransız komedyen Fernandel’e benzetilir. Hayatı boyunca tiyatro oyunları hariç toplam 82 sinema filminde rol alan Sunal, Balalayka’nın çekimleri için Trabzon’a giderken kalp krizi sonucu 3 Temmuz 2000’de 56 yaşında hayatını kaybetmiştir.