Hacamat Nedir, Nasıl Yapılır

Hacamat deriden ufak ensizyonlardan vakum yolu ile kan alınması olup akupunktur yöntemi de sayılmaktadır. Kökeni 5000 yıl öncesine dayanmaktadır. Derinin bir neşter yardımıyla çizilip ağzı geniş bir bardak, kavanoz veya şişe ile oluşturulan emme gücüyle kanın çekilmesi şeklinde yapılır. Geleneksel olarak Ağrı, sızı veya hastalık olan organa yakın yerlere yapılır.

HACAMATIN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

* Hacamat bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücuda direnç kazandırır.

* Kırmızı kan hücrelerini büyüten kanı katılaştıran, dolaşımı bozan fazla asitleri hacamatla vücuttan dışarı atabiliriz.

* Kan ve dokulardaki gaz ve toksinleri atar.Ödemleri çözer.

* Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

* Kan üretimi ile görevli organları uyarır.Beyin fonksiyonlarını canlandırır.

* Ağrıları giderir. Hastalıkları önler.

* Bel, boyun fıtığı, eklem ağrıları, karaciğer, kalp hastalıkları, psikolojik hastalıkların ve bunun gibi tüm hastalıkların tedavisinde yardımcı olur.

* Göze canlılık verir, gözün görme kabiliyetini artırır.

Çocuklarda ve gençlerde hacamat daha dengeli bir ergenlik, geçirmelerine yardımcı olur. Lenfatik sistemi harekete geçirir. Depresyona maruz, psikolojik rahatsızlıkları olanlar, histeri, uykusuzluk, ankesiyete, ilaç bağımlılarını hacamatla başarıyla tedavi etmek mümkündür.

Steril şartlarda yapılmayan uygulamalar hepatit B, HCV, HIV gibi tedavisi güç hastalıkların kişiye bulaştırılmasına yol açabilir.

Bu tür alternatif tedavi yöntemlerinin doktorlara danışılmadan uygulanmaması gerektiğini hatırlatan uzmanlar, bu ilgiyi kullanan ve işinin ehli olmayan kişilerin de türediğini, bu kişilere karşı temkinli olmak gerektiğini vurguluyor.

HACAMAT İLE İLGİLİ HADİSLER
*** “İlaçların en hayırlısı, hacamat, müshil ve sülüktür.”
(Kenzu’l-Ummal, h.no: 28167-Beyhakî’den naklen-).

*** “Şifa üç şeye münhasırdır: Bal şerbeti içmek, hacamat âleti vurmak, ateşle dağlamak. Fakat ümmetimi (başka çare kalmadıkça) ateşle dağlamaktan men ederim.”
(Sahîh-i Buhari; 12. cilt, sayfa 79).