Dijital Paralar İle Ödeme Kolaylıkları

Teknolojinin gelişmesi ile her alanda büyük değişimler yaşanmıştır. Geçmiş 20 yıl ile günümüz karşılaştırıldığında bir devim yaşandığı görülmektedir. Son dönemlerde yaşanan bu devrimlerden biri de dijital para olmuştur. . Kredi kartları ya da diğer manyetik kartlar ile banknot paralar kullanılamaz hale gelmiştir. Özel kurumlar, Resmi daireler ve iş yerleri gibi tüm alanlarda banknot kullanımı yok denecek kadar azdır.

Dijital Para Nedir?

Her alanda kullanılmaya başlayan dijital para, tüm dünyada hızla yayılmaktadır. 2009 yılında piyasaya çıkmış olan dijital para, Blockchain teknolojisi sayesinde akıllı bilgisayarlar ile üretilebilen çok ciddi yazımsal ve teknolojik serverlar ile üretilmiş olan coin yani kripto paradır.

Kullanıcılarının herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan alışveriş ya da transfer yapabilmesine olanak sağlayan dijital para, son derece güvenilir olması ile çok fazla tercih edilmektedir. Herhangi bir kişi ya da kuruma ait olmayan dijital paralar, kullanıcılar tarafından geliştirilmektedir. Bir anlamda bankacılık sistemine benzeyen Blockchain teknolojisi, ödeme işlemlerinde büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Üretilmekte olan her bir dijital paranın yani coinlerin Euro ve Dolar gibi para birimlerinde karşılığı vardır. Diğer ara birimlerine göre de değeri hesaplanabilmektedir. Dünya genelinde hızlı bir şekilde yayılan dijital para, değerini ciddi boyutlara taşımıştır.

Dijital Paranın Kullanımı

Bir yatırım aracından çok ödeme aracı olarak kullanılan dijital paralar, banknot paralar yerine kullanılmaya başlanmıştır. Dijital para ile alışveriş olanakları arttıkça, bu para birimini de kullanan kişi sayısı her geçen gün artmaktadır. 2009 yılında ilk örneği çıkarılan dijital para, uluslararası para piyasasında önemli bir yere sahip olmaya başlamıştır. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin büyük bir bölümü dijital paralar ile yapılmaktadır.

Temel alışverişler de bile kullanılan dijital para, küresel ölçekte kendini kısa sürede kabul ettirmeyi başarmıştır. Gündelik olan basit alışverişlerin, gazete, süt ve su gibi temel ihtiyaçların da internetten dijital para ile sipariş verilmesi mümkündür. Kaynakları ortak olan internet alışverişi ve dijital para, büyük bir hızla orta noktada buluşmuştur.

Dijital Paranın Ödemelerde Kullanımı ve Kolaylığı

Tüm dünya genelinde, dijital para ile ödeme kabul eden şirketlerin sayısı 100 bini geçmiştir. Hiçbir devlete ya da merkez bankasına bağlı olmayan dijital para Bitcoin, Ripple, Ethereum, Scoin ve Litecoin gibi para birimleri ile internette hızla yayılmaktadır.

Tüm dünyada Bitcoin başta olmak üzere, 800’den daha fazla kripto para işlem görmektedir. Güvenli bir ortamda yapılabilen dijital para işlemleri, özellikle alışveriş ve para transferlerinde kolaylıklar sağladığı için tercih edilmektedir. İnternet ortamında saklanabilen dijital paralar ile yapılan alışverişlerin ücretleri kolayca ödenmektedir. Dijital para kullanımı için hangi birim kullanılacak ise o birimde cüzdan açılması gerekmektedir. Açılan bu cüzdanlarda biriken dijital paraların banknotlar gibi taşıma sıkıntısı olmadığı için çalınma ya da kaybolma gibi riski de yoktur.

İnternetten herhangi bir kategoride alışveriş yapıldığı zaman, oluşturulan cüzdanda bulunan coinler ile alıverişin yapıldığı siteye para transferi yapılmaktadır. Diğer ödeme sistemlerinde olduğu gibi büyük komisyonların da alınmaması nedeni ile çok fazla tercih edilmektedir. Dijital paralar ile dünyanın bir ucundan diğer ucuna para transferi yapılabilmektedir. Alınan bir ürünün ücreti, dijital para sistemi ile saniyeler içerisinde gönderilmektedir. Bu da büyük bir ödeme kolaylığı sağlamaktadır.

Bitcoin, Ethereum, Litecoin gibi alternatifleri bulunan dijital paralar, son dönemlerde popüler olan ve alışverişlerde büyük kolaylık sağlayan para birimleridir. Son derece güvenilir alışverişler sağlayan dijital para, yüksek komisyon ücretlerinden de kurtarması ile en ideal ödeme aracı olmuştur.