Cinsel İlişkinin Hafızaya Etkisi

Yeni yapılan bir araştırmaya göre genellikle düzenli seks yapan kadınların daha kuvvetli bir hafızaya sahip oldukları sonucuna varılmıştır. Cinsel ilişkinin bir kadının beynini nasıl etkilediği üzerine yapılan araştırmalar sonucunda, seksin, kadınların soyut kelimeleri hatırlamalarına yardımcı olabileceğini keşfetti. Cinselliğin fazla yaşayan kızlar da var elbette bunların en başında gelen balçova kızları gelmektedir.

Kanada’daki McGill Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, duygu, hafıza ve sinir sistemini kontrol eden beynin bir alanı olan Hipokampus’ta seks ile sinir dokusunun büyümesi arasında bağlantı buldu. Yetkililer, bulguların seksin beyindeki hafıza ve sinir sistemi kontrol noktası olan Hipokampus’ta sinir dokusunun büyümesini ve gelişimini arttırdığını düşündüren hayvan çalışmalarına dayandığını belirtti.

Araştırma ekibi, bulgularını elde etmek için, yaşları 18-29 arasında değişen 78 kadından oluşan küçük bir denek grubunun, insanların yüzlerini içeren hafıza testine ve soyut kelimeler içeren bir hafıza testine katılmasını istedi. Sonuçlar, düzenli seks yapan kadınların soyut kelimeleri cinsel olarak aktif olmayan hemcinslerinden daha iyi hatırlayabildiklerini göstermiştir.

Araştırmacılar, bunun seksin Hipokampus’taki “nevrojenez” i veya sinir dokusunun büyümesini artırabileceği ve daha iyi bellek performansı sağlayacağı anlamına geldiğini söylüyor. Bağlantı, cinsel ilişkinin bir egzersiz şekli olması ya da belleği etkileyen zihinsel koşulların – depresyon ve stres gibi – hafifletilmesine yardımcı olmasından kaynaklanabilir. Kadınların sözcükleri hatırlamalarının daha kolay olduğu ancak yüzleri hatırlama yeteneklerinin etkilenmediğini keşfettiler. Yüzler daha iyi hatırlanmaz, çünkü bu görüntüler “ekstra-hipokampal yapıları çevreleyen” bir sisteme dayanır ve doğrudan Hipokampus ile ilgili değildir.

Orgazma ulaşmanın hafızayı etkileyip etkilemediğini belirlemek için daha ileri araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Araştırmaya katılan McGill Üniversitesi’nden bir psikoloji profesörü Jens Pruessner, Broadly’e ‘Beyin hormonlarına ve nörotransmitterlere sinyal gönderme ile ilgili kimyasalların hem bellek hem de cinsel aktiviteyle ilişkili olduğunun saptandığını’ söyledi.

Araştırma ekibi, orta yaş grubu kadınların güven ve daha iyi iletişim becerileri elde etmelerine bağlı olarak seksten yaşlandıkça daha fazla keyif alabileceğini gösteren ayrı bir çalışmayı yürütmekte. Journal of Health and Social Behavior’da yapılan yeni bir araştırmada, 57-85 yaşları arasında düzenli olarak seks yapan kadınların daha sağlıklı kan basıncına sahip olduklarını da belirlemiştir.

Bunun dışında seksin bazı durumlarda geçici hafıza kaybına sebebiyet verebileceği de belirtilmektedir. Araştırma sonucuna göre seks yapmak bazı kişilerde 6 ile 12 saat arasında süreyle hafıza kaybına yol açabiliyor, yani kişi bu sürede yaşanan olayları belirtilen süre zarfında hatırlayamayabiliyor. Araştırmaya göre cinsel ilişki sırasında sempatik sinir sisteminin harekete geçmesiyle birlikte, beyin damarlarında meydana gelen basınçtaki yoğunluk sonrasında kan akışı kısa süreli olarak kesintiye uğruyor. Bunun sonucunda da beynin orta kısımlarına kan gitmemesi sonucu kan akışında görülen bu düzensizlik de hafıza kaybına yol açıyor.

Yine de araştırmacılar, seksin insanları daha mutlu ve sağlıklı kılmakla kalmayıp aynı zamanda hafızayı geliştirdiğini de belirtiyorlar.